Du er her: Hovedside | Global skoledag for Vg1 Naturbruk
Et naturlig førstevalg_sommer

Global skoledag for Vg1 Naturbruk

Global skoledag_320 Global skoledag_320
 Fredag 11. desember stod Global skoledag på timeplanen for 1. klasse naturbruk. Global skoledag er et undervisningsopplegg fra organisasjonen Changemaker med en nord/sør vinkling. To dyktige lærere kom ene og alene fra Oslo for å undervise skolens håpefulle i flere forskjellige fag og tema. 

Tekst: Andreas Engebrethsen
Foto: ELS



Changemaker 11.12.09 101Det hele startet med en noe uvanlig fotballkamp i gymsalen der urettferdigheten rådet. Dommeren var tydelig blind og korrupt, samtidig som laget som representerte den tredje verden fikk stadig nye hindringer som begrenset deres spill. Målet var å tydeliggjøre hvilke begrensninger fattige land opplever i samspill med mektige i-land.


I neste økt bar det tilbake til klasserommet for en time engelsk. Her ble det vist en film om Hiv og AIDS. Etterpå arbeidet elevene med spørsmål fra filmen. Da engelsken var unnagjort fikk elevene undervisning i naturfag der fokus var klima og klimakutt. Et meget aktuelt tema som elevene diskutere med stor iver.

Etter lunsj var det klart for norsk. Etter litt teori om leserinnlegg fikk elevene utfolde seg på egenhånd. Man kunne velge mellom tre oppgaver innenfor dagens nord/sør tema. Lærerne fra Changemaker var så imponert over leserinnleggene fra elevene at de ønsket å ta dem med tilbake til Oslo for å bruke noen av dem på hjemmesiden til Changemaker og samtidig sende dem inn til Aftenposten slik at de kanskje kan komme på trykk.

Changemaker 11.12.09 116Siste post for dagen var samfunnsfag. Her ble elevene engasjert i handelspillet. Elevene ble delt inn i i-land, u-lang og land midt i mellom og hvert land fikk utdelt en konvolutt med alt de trengte til spillet. I-landene fikk utdelt mye penger og teknologi men lite råvarer. U-landene fikk mye råvarer, men lite penger og teknologi. Landene i mellom fikk litt av begge deler. Dermed var handelen i gang. De rike landene prøvde å kjøpe råvarer, og de fattige prøvde å ikke  selge seg for billig og samtidig få teknologi på kjøpet. Naturkatastrofer, sykdom og menneskehandel gjorde også livet vanskeligere for de fattige landene. Klasserommet ble gradvis forvandlet til kaos, og unntakstilstanden rådet når spillet nærmet seg klimaks. Enkelte land gjorde seg til tyver for råvarer og teknologi, mens andre bestakk verdensbanken. Til slutt var det ikke overraskende de rike landene som stakk av med seieren.

Changemaker 11.12.09 117 Changemaker 11.12.09 112
Changemaker 11.12.09 122
Changemaker 11.12.09 123 Changemaker 11.12.09 155
Changemaker 11.12.09 133
Changemaker 11.12.09 127 Changemaker 11.12.09 114


Changemaker 11.12.09 111For lærere og elever var Global skoledag en annerledes og lærerik opplevelse. Skolen vil takke Maja og Therese fra Changemaker for en flott dag og ønsker dem velkommen tilbake til neste år.



















Kontakt
Søgne videregående skoleBesøksadresse
Søgnetunet 3
4640 Søgne
38 05 47 00
38 16 65 75
Søk etter ansatte Søk
Søk etter enheter Søk Vis alle